راه های حفظ سلامت حیوانات خانگی

اینکه چگونه سلامت حیوانات خانگی خود را تضمین کنیم، یک سوال جدی است. اصلا بیماری‌هایی که می‌توانند از سگ و گربه به ما منتقل شوند، جدی هستند یا شوخی؟ کسانی که مدام درباره این بیماری حیوانات خانگی ما هشدار می‌دهند، واقعا نگران سلامتی ما هستند؟ یا این که می‌خواهند ما را بترسانند و کاری کنند ما سگ و گربه نگه نداریم؟ احتمال انتقال بیماری از سگ و گربه، حتی سگ و گربه خانگی ما یک واقعیت علمی است. اما چیزی که آن افراد نگران به ما نمی‌گویند این است که ما با برخی کارهای ساده، می‌توانیم از سلامت خود و حیوان خانگی‌مان مطمئن شویم. بنابراین اگر سگ و گربه داریم یا تصمیم داریم حیوان خانگی داشته باشیم، باید برخی نکات را رعایت کنیم.

آیا ممکن است حیوان خانگی ما بیمار شود؟

اغلب فکر می‌کنیم چون سگ و گربه ما در خانه و کنار ما نگهداری می‌شوند، پس بیمار نمی‌شوند. اما باید بدانیم حتی انسان‌ها هم ممکن است به دلیل رعایت نکردن بهداشت فردی بیمار شوند. درباره حیوانات این مساله جدی‌تر است. زیرا آنان به طور طبیعی ناقل برخی از بیماری‌ها هستند که اتفاقا برای انسان‌ها خطرناک است. مثلا بیماری هاری یا انگل‌های خطرناکی می‌توانند از سگ‌ها یا گربه‌ها به ما منتقل شوند. اما نگران نباشید. این به این معنی نیست که حیوان خانگی شما هم حتما بیمار است. اما اگر سبک زندگی، تغذیه یا نظافت حیوانات خانگی شما هم مانند حیوانات دیگر باشد یا شما به این مسائل مهم توجه نکنید، احتمال این که بیمار شوند، زیاد است. اما اگر برخی نکات خیلی ساده را رعایت کنیم، می‌توانیم از سلامت حیوانات خانگی خود مطمئن شویم.

سلامت حیوانات خانگی

مراقب تغذیه حیوانات خود باشید

کلا یک راه اصلی بیماری حیوانات یا ناقل بودن، تغذیه آنها است. حیواناتی که در محیط‌های طبیعی زندگی می‌کنند، تقریبا هرچیزی را می‌خورند تا زنده بمانند. خام‌خواری، خوردن گوشت خام یا مواد آلوده باعث می‌شود که آنان بیمار یا ناقل بیماری شوند. بنابراین اگر شما به تغذیه حیوانات خود توجه کافی داشته باشید، به راحتی می‌توانید مخاطرات بیماری یا انتقال آن به خود را به حداقل برسانید. مهم‌ترین مساله در تغذیه حیوانات خانگی این است که وقتی وارد خانه شما شده‌اند، باید خام‌‎خواری آنها تمام شده باشد. به هیچ وجه به آنها گوشت خام یا مرغ خام ندهید. حتی برای تفنن هم، اضافات گوشت و مرغ پخته نشده را به آنان ندهید. این مواد خام همانطور که برای انسان‌ها خطرناک هستند، ‌می‌توانند انگل‌ها یا بیماری‌های احتمالی را به حیوان خانگی شما هم منتقل کنند.

به صورت دوره‌ای به دامپزشک مراجعه کنید

حیوان خانگی شما باید دائم تحت نظر دامپزشک باشد. همانطور که خودتان برای حفظ سلامتی به پزشک مراجعه می‌کنید، مراجعه دوره‌ای به دامپزشک وظیفه هرکسی است که حیوان خانگی نگه می‌دارد. شما با این مراجعات دوره‌ای از بیماری‌های احتمالی آتی جلوگیری می‌کنید که می‌تواند هزینه‌های شما را زیاد کند. بنابراین، مراجعه به دامپزشک نوعی پیشگیری و صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم هست. این کار نشان می‌دهد که شما چقدر نگران سلامت حیوانات خانگی خود هستید. در هر مراجعه از دامپزشک خود بخواهید حیوان شما را به خوبی معاینه کند. شما باید واکسن‌های او را به صورت دوره‌ای تزریق کنید. اصلا نباید درباره تزریق واکسن‌ها تردید کنید یا آنها را فراموش کنید. واکسن‌ها به شما اطمینان می‌دهند که حیوان شما به بیماری‌های که میان حیوانات عادی است، مبتلا نمی‌شود. یک نکته خیلی مهم دیگر، استفاده دوره‌ای از قرص‌های ضدانگل است. حتما از دامپزشک خود بخواهید به شما بگوید در چه زمان‌هایی برای دریافت قرص‌های ضدانگل مراجعه کنید. این مساله برای کسانی که گربه دارند خیلی مهم‌تر است. زیرا گربه‌ها، شب‌ها یا روزها، حتی در خانه شما هم درحال شکار هستند. آنها سوسک‌ها و حشرات را شکار می‌کنند و می‌خورند. خوردن این حشرات می‌تواند باعث ابتلای آنها به برخی بیماری‌ها یا تولیدمثل انگل‌ها در بدن آنها شود. اما قرص‌های ضدانگل به شما اطمینان می‌دهد که این تغذیه برای گربه شما خطرناک نیست و او آلوده نمی‌شود.

مراقب تماس با حیوانات بیرون باشید

از وقتی که حیوانی را به سرپرستی پذیرفتید، باید بدانید که او دیگر کاملا با یک حیوان خیابانی متفاوت شده است. بنابراین باید راه‌های متفاوتی را برای حفظ سلامت حیوانات خانگی خود دنبال کنید. زیرا حیواناتی که در خیابان زندگی می‌کنند، به طور طبیعی در معرض انواع میکروب‌ها و حتی ویروس‌ها هستند. این تماس دائم می‌تواند باعث شود آنها در برابر بعضی بیماری‌ها مقاوم شوند. اما حیوان شما به دلیل تماس نداشتن با محیط آلوده بیرون این ویژگی را ندارد. در این صورت، اگر سگ یا گربه خود را برای گردش به بیرون می‌روید، مراقب باشید که آنها با حیوانات خیابانی تماس نداشته باشند. زیرا ممکن است بیماری‌ها یا میکروب‌ها و حتی حشرات موذی که در مو و پوست آنها لانه کرده اند، به حیوان خانگی شما هم منتقل شود. اگر این اتفاق بیفتد، هم سلامت حیوان خانگی شما به خطر می‌افتد و هم باید کلی هزینه کنید تا دوباره سلامت خود را بازیابد.

محیط زندگی حیوان خود را تمیز نگه دارید

اگر آدم به نسبت تنبلی هستید، به شما توصیه نمی‌کنیم حیوان خانگی داشته باشید. زیرا مراقبت و نظافت حیوانات خانگی نیازمند توجه به مراتب بیشتری نسبت به یک انسان عادی است. بنابراین باید برای تمیزی محل زندگی حیوان خود همیشه وقت و انرژی بگذارید. اصلا نباید در زمینه سلامت حیوان خانگی خود اهمال‌کاری کرد. به‌ویژه اگر گربه دارید، باید حداقل هر روز یک بار خاک آن را تمیز کنید. خاک گربه شما، جایی است که او مدفوع و ادرار می‌کند. برخلاف یک حیوان خیابانی، او جز همین خاک، جای دیگری برای رفع نیاز دفع خود ندارد. بنابراین باید به طور مرتب خاک او را تمیز نگه دارید. این کار، هم برای گربه شما مفید است و هم برای شما ضروری است. زیرا هر بار که گربه شما دستشویی می‌کند، با یک خاک آلوده به مدفوع و ادرار تماس دارد. او با همان پاها و دست‌ها در نقاط مختلف خانه شما رفت‌وآمد می‌کند. با نظافت مرتب خاک گربه، شما بخش زیادی از راه حفظ سلامت خود و سلامت حیوان خانگی ‌تان را طی کرده‌اید. همینطور وقتی بعد از یک گردش روزانه با حیوان خود به خانه برمی‌گردید، حتما دست و پای او را بشویید. خود شما هم هر بار بعد از آمدن به خانه از محل کار، دست خود را می‌شویید.

مدفوع او را چک کنید

تقریبا هر روز یا یک روز در میان باید خاک حیوان خانگی خود را تمیز کنید. در این صورت، خیلی ساده، هنگام نظافت، آن‌ها را وارسی کنید. درست مثل انسان، مدفوع حیوان هم یک راه پی بردن به بیماری یا سلامت او است. تغییرات شکل مدفوع را بررسی کنید. به وجود چیزهای نامتعارف مثلا کرم در مدفوع حیوان خود حساس باشید. همچنین با این کار می‌توانید ببینید گوارش حیوان شما درست کار می‌کند یا نه. اما همیشه مراقب باشید که به صورت مستقیم و با دست خود با مدفوع حیوان خود تماس نداشته باشید. اگر هم به هر دلیلی، در جایی غیر از خاک یا نقاط مشخص شده، مدفوع کرده‌اند، حتما با دستکش آن را تمیز کنید. پس از برداشتن مدفوع، محل آن را نیز به خوبی ضدعفونی کنید. مراقب باشید به دست یا پای شما نچسبیده باشد. وقتی حیوان شما تغذیه خوب داشته باشد یا به طور دوره‌ای به دامپزشک مراجعه کند، جای نگرانی نیست. باوجود این، کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. چون می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

به بهداشت حیوان خانگی خود اهمیت بدهید

ناخن‌های حیوانات خانگی خود را کوتاه کنید. اگر سگ دارید، سگ‌ها هنگام گردش با خاک بیرون تماس دارند. گربه‌ها نیز با دست‌های خود، خاک خود را جابجا می‌کنند. کوتاه کردن ناخن مانع چنگ‌ انداختن یا زخمی کردن شما از سوی حیوان خانگی‌‎تان می‌شود. در این صورت، حتی اگر زیر ناخن‌های آنها ویروس یا میکروبی باشد، می‌توانید مطمئن باشید که به شما منتقل نمی‌شود. اگر سگ دارید، به صورت دوره‌ای آنها را به حمام ببرید. اگر گربه دارید، حمام بردن ضروری نیست. به‌ویژه اینکه برخی از گربه‌ها اصلا از حمام خوششان نمی‌آید. اما شما هربار با پارچه یا دستمال‌های مخصوص، موی آن‌ها را تمیز کنید.

مراقب موی حیوانات خود باشید

یک بار از دامپزشک گربه خود پرسیدم آیا آنطور که می‌گویند موی گربه خطرناک است؟ دامپزشک گفت «اگر نکات بهداشتی و ایمنی مانند واکسن و گرفتن قرص ضدانگل را رعایت کرده باشید، مشکلی نیست. اما در هر صورت، موی گربه یک جسم خارجی است و هر جسم خارجی به نوعی می‌تواند برای بدن ما مضر باشد.» بنابراین موی گربه یا سگ، به خودی خود خطرناک نیستند. یا آنطور که بعضی‌ها اصرار دارند آنها را خطرناک جلوه بدهند، نیستند. اگر شما مراقب بهداشت حیوان خانگی خود باشید، جای نگرانی نیست. اما بهتر است که مراقب باشید موی حیوان خانگی شما وارد غذا یا دهان شما نشود. اصلاح دوره‌ای موی حیوان، برای خود حیوان هم مفید است. ضمن اینکه میزان مویی که در محیط خانه رها می‌شود هم به حداقل می‌رسد.

یک زندگی ساده و سالم با حیوان خانگی

می بینید که نکات مورد اشاره چقدر ساده و درعین حال کم‌هزینه است. اما این کارهای ساده برای یک عاشق حیوان خانگی خیلی مهم است. ما از زندگی کردن با حیوانات لذت می‌بریم. ما آنها را دوست داریم و از اینکه آنها با ما زندگی می‌کنند حس خیلی خوبی داریم. اما این عشق و علاقه نباید باعث شود نسبت به سلامت حیوان خانگی خود یا حتی خود ما بی‌تفاوت باشیم. زیرا وقتی یک سگ یا گربه وارد زندگی ما می‌شود، عملا ما به هم پیوند می‌خوریم. یعنی سلامت و سالم بودن او به سلامت و سالم بودن ما هم ارتباط پیدا می‌کند. اگر او بیمار شود، شما بیمار می‌شوید و اگر شما بیمار شوید، نمی‌توانید به خوبی از حیوان خانگی خود مراقبت کنید. بنابراین، باید هم به سلامت خود و هم حیوانی که با شما زندگی می‌کند اهمیت بدهید.

مهران نعیمی

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

خروج از نسخه موبایل