سگ و گربه

وظایفی که سرپرست گربه برعهده دارد

همانقدر که وقت گذراندن با گربه‌ها شیرین و دلنشین است نگهداری از آن هم در اولویت قرار دارد. شما باید همه جوانب را در نظر بگیرید و بعد اگر شرایط همه چیز را داشتید می‌توانید سرپرست گربه را برعهده بگیرید. ما در اینجا قصد داریم شما را با شرایط و وسایل لازم برای به سرپرست گرفتن گربه آشنا کنیم.

نیازهای اولیه برای نگهداری گربه

گربه‌ها هم مانند هر موجود زنده دیگر نیاز به وسایل اولیه برای زندگی کردن دارند. حتما قبل از به سرپرستی گرفتن گربه به این موضوعات توجه کنید.

وسیله حمل و نقل

هنگامی که گربه‌تان را بیرون می‌برید ممکن است از صدای بوق ماشین‌ها بترسد و یا به هر دلیلی دچار استرس و وحشت شود. همچنین ممکن است واکنش‌هایی از جمله پریدن به بیرون از پنجره, شیطنت کردن و… انجام دهد. برای پیشگیری از این اتفاقات بهتر است از باکس و یا کیف مخصوص گربه‌ها برای حمل و نقل آنها استفاده کنید.‌

ظرف غذا

گربه‌ها موجوداتی وسواسی هستند و دوست دارند وسایل شخصی خود را داشته باشند. بنابراین از ظرف غذا جداگانه استفاده کنید. اینکار از لحاظ بهداشتی هم بهتر است. می‌توانید از کاسه, ظروف پلاستیکی, فلزی و… استفاده کنید که هزینه چندانی هم ندارد. اگر گربه‌تان به ظروف پلاستیکی و فلزی آلرژی ندارد حتما از آن استفاده کنید. زیرا گربه‌ها موجوداتی شیطون هستند و ممکن است ظرف‌شان را پرت کنند.

جای خواب مناسب

همانطور که می‌دانید گربه‌ها موجوداتی تنبل و خواب‌آلود هستند. فراهم کردن جای خواب برای این کوچولوهای دوست داشتنی لازم و ضروری است. لزوما قرار نیست گربه‌تان فقط در جای خودش بخوابد ولی داشتن یک جای خواب مناسب جزو ملزومات است. می‌توانید این وسیله را از بازار تهیه کنید.

خاک مخصوص گربه

همانطور که بالا گفته شد، گربه‌ها موجوداتی وسواسی هستند و به طور غریزی در جای مخصوص خود دستشویی می‌کنند. خاک دستشویی گربه با خاک معمولی متفاوت و بهداشتی‌تر است زیرا به طور مصنوعی جذب بالایی دارد. بنابراین به هیچ عنوان از خاک معمولی استفاده نکنید.

لوازم بهداشتی

نظافت گربه‌ها بسیار اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل وسایلی از جمله:

  • شانه و برس
  • ناخن گیر
  • مسواک و خمیر دندان گربه
  • شامپوی گربه

اسباب بازی

گربه‌ها شیطون و بازیگوش هستند. آنها برای فعالیت روزانه به سرگرمی نیاز دارند. شما می‌توانید با تهیه کردن وسایل بازی زندگی گربه‌تان را از یکنواختی دربیاورید.

برای سرپرست گربه بودن چه کارهایی باید انجام داد؟

هنگامی که وسایل بالا را تهیه کردید می‌توانید گربه‌تان را به خانه بیاورید. ولی آیا همین کافی است؟ خیر

برای امنیت گربه‌تان در خانه چه کارهایی باید انجام دهید؟ خطرات را از سر راه بردارید. گربه‌ها بسیار بازیگوش هستند و شما باید فکر همه جا را کرده باشید.

کابل و پریزهای برق: ممکن است گربه‌تان با جویدن کابل‌ها دچار برق گرفتگی شود. همچنین ممکن است با سیمی قصد بازی کردن داشته باشند. بنابراین بهتر است وسایل برقی را تا حد امکان از گربه خود دور کنید.

آشپزخانه: آشپزخانه یکی از مکان‌های پرخطر برای کوچولویتان است. شما نمی‌توانید مانع ورود او به این مکان شوید ولی تا حد امکان وسایل پرخطر را از دسترس دور کنید.

سطل زباله: گربه‌ها چون عاشق ریخت و پاش هستند حتما سطل زباله را زود به زود عوض کنید. می‌توانید یک تکه لیمو داخل سطل زباله‌تان بندازید زیرا گربه‌ها از بوی لیمو خوششان نمی‌آید.

سایر جاها:

  • گلدان‌ها و گیاهان
  • پنجره و پرده‌ها
  • دستشویی و حمام و…

۳ وظیفه مهم سرپرست گربه

راضی بودن اعضای خانواده از نگهداری گربه:

اعضای خانواده‌تان نباید از حضور گربه ناراضی باشند. زیرا اگر یک نفر هم ناراضی باشد زندگی هم به کام خود و هم به کام گربه‌تان زهر می‌شود. در نتیجه مطمعن شوید که از سمت بقیه حمایت و پذیرفته می‌شود.

شناخت گربه از خانه:

ممکن است گربه‌تان با ورود به مکان جدید دچار استرس و اضطراب شود. بنابراین اجازه دهید به جای جای خانه سرک بکشد و بشناسد. به هیچ عنوان یک دفعه از باکس‌اش در نیاوردید. او را جایی آرام بگذارید و اجازه دهید خودش از باکس خارج شود. می‌توانید غذا و یا تشویقی را بیرون از باکس‌اش بگذارید.

مراقب کودکتان باشید:

کودکان مخصولا اگر خردسال باشند گربه را به عنوان یک جاندار نگاه نمی‌کنند بلکه او را عروسک می‌دانند و چون ذاتی مهربان هستند ممکن است به حیوان خانگی‌تان آسیب برسانند. در این شرایط معمولا گربه برای دفاع از خود ممکن است کودکتان را چنگ بیاندازد. در نتیجه قبل از ورود گربه به خانه‌تان حتما فرزندتان را توجیه کنید.

مهران نعیمی

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.