سگ و گربه
لیس زدن سگ

۷ دلیل برای لیس زدن سگ ها

سگ ها عاشق لیس زدن همه چیز هستند. همه ما این رفتار را در همه سگ ها دیده ایم. اما تا به حال برایتان سوال پیش آمده است که چرا سگ ها این کار را می کنند؟ چرا سگ ها هرچیزی را لیس می زنند و هیچ وقت متوقف نمی شوند؟

دلیل لیس زدن سگ

۱ـ شما مزه خوبی دارید!

سگ اگر چیزی روی زمین ریخته شود آن را با لیس زدن تمیز می کند، یا اگر شما با دست به او غذا داده باشید نوک انگشتان شما برایش مانند بستنی خوشمزه است. همچنین از نظر سگ ها شما طعم خوبی دارید. انسان ها در مقایسه با سایر موجودات زمین پوست شوری دارند که برای سگ ها بسیار مطلوب است. اگر دقت کنید بعد از ورزش یا پیاده روی که باعث تعریق شما شده است، سگ شما حتی بیشتر از قبل شما را لیس میزند.

۲ـ نطافت مشترک

اجداد سگ ها از طریق نظافت شریکی باهم اتصال بر قرار می کردند. بعد از شکار و یا هر کاری، در زمان استراحت خود به صورت دسته جمعی به نظافت یک دیگر می پرداختند. دلیل این رفتار سگ ها نیز همین است. آن ها مو و جای خراشیدگی روی بدنشان را بسیار لیس می زنند و تمیز می کنند. این کار باعث آرامش آن ها می شود. در واقع این یک نوع فرهنگ در سگ هاست و اگر شما را هم لیس می زنند می خواهند این آیین را اجرا کنند.

۳ـ نشان دادن احترام

لیسیده شدن صورت شاید در دنیای ما انسان ها نشانی از احترام نباشد. اما در دنیای سگ ها دقیقا همین معنی را می دهد. در گله سگ ها همیشه یک سگ آلفا وجود دارد که بقیه از دستور او پیروی می کنند. برای ادای احترام به آلفا، صورت او را لیس می زنند. شما در خانه نقش آلفای سگ را دارید و او به این صورت احترام خودش را به شما نشان می دهد.

۴ـ تمیز کردن زخم ها

اگر روی بدنشان زخمی ایجاد شده باشد، می توانند با آنزیم بزاق دهانشان روند بهبود زخم را سریع تر کنند. حتی اگر شما زخمی شوید و آسیب ببینید به صورت ذاتی سعی می کنند آن را خوب کنند حتی اگر شما اعتراض کنید. در گذشته بعضی انسان ها این کار را مجاز می دانستند!

لیس زدن سگ

۵ـ برقراری ارتباط

درست است که شما با کلمات واقعی با سگتان حرف می زنید. حتی درست است که سگ ها بعضی از کلمات شما را متوجه می شوند. اما متاسفانه او قدرت صحبت کردن مثل شما را ندارد. پس از زبان خودش برای ارتباط با شما استفاده می کند. اگر بدود، دم تکان دهد، پارس کند و شما به او توجه نکنید. با لیس زدن شما حرفش را می رساند و صحبت می کند. لیسیدن دست شما شما همیشه هم حرکت مثبتی نیست گاهی برای نشان دادن اعتراض و درخواست عقب نشینی از فضای شخصی اوست.

۶ـ دریافت آرامش

هنگامی که توله سگ ها به دنیا می آیند. اولین لمسی که تجربه می کنند لیسیدن مهربانانه مادرشان است. این کار به آن ها آرامش و امنیت بسیار زیادی میدهد. در انسان ها این دریافت آرامش متفاوت است. نوزاد انسان انگشت شست خود را می مکد. بزرگسالان نفس عمیق می کشند و … اینگونه اضطراب را از خود دور می کنند و به خود روحیه می دهند.

۷ـ عشق و علاقه

وقتی از سرکار بر می گردید به خانه، سگتان به سمتتان می دود و با هیجان زیاد شروع به لیس زدن صورت شما می کند. با این کار به شما نشان می دهد چقدر شما را دوست دارد و برایش با ارزش هستید و در زمان غیبت شما چقدر دلتنگ شما شده است. اما اگر از این رفتار احساس نا خوشایندی دارید، سعی کنید دوری کنید. سگ ها بیش تر از لیس زدن عاشق کنار شما بودن هستند.

مهران نعیمی

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.